Turnus 2025
SPECJALISTYCZNE CENTRUM TERAPII J Ą K A N I A
GABINET ZABURZEŃ MOWY I GŁOSU
Dr n. hum. Mieczysław Chęciek – specj. neurologopeda,
tel. 32 415 22 23
44-300 WODZISŁAW ŚLĄSKI ul. Kubsza 31, I piętro,
tel. kom. +48 605 855 058
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.jakanie-terapia.pl
ORGANIZUJE W DNIACH 16.08. - 27.08.2025 r.
INTENSYWNY PROGRAM TERAPEUTYCZNY
DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH JĄKAJĄCYCH SIĘ
ORAZ ICH RODZICÓW / OPIEKUNÓW / OSÓB TOWARZYSZĄCYCH
METODY TERAPII:
Terapia będzie prowadzona według m.in. „Zmodyfikowanego Programu Psychofizjologicznej Terapii Jąkających się” przez siedmioosobowy zespół doświadczonych specjalistów: neurologopedów, emisjologa, psychologów /psychoterapeutów oraz 6. wolontariuszy pod kierownictwem autora metody – dra Mieczysława Chęćka. Program turnusu obejmuje kompleksowy i spójny system oddziaływań terapeutycznych, na który składają się różnorodne metody i techniki terapeutyczne, m.in. *technika przedłużonego mówienia (TPM) i *delikatnego startu mowy (TDSM) oraz *inne techniki płynnego mówienia; *ćwiczenia płynnie porozumiewającego się mówcy (terapia oddechowo-emisyjno-dykcyjna); *trening zwolnionego mówienia z wykorzystaniem metody „Echo” z elementami muzykoterapii i socjoterapii; *psychoterapeutyczne metody radzenia sobie z logofobią (m.in. relaksacja, wizualizacja, masaż relaksacyjny), *techniki neurolingwistycznego programowania (NLP); *grupowa terapia zmniejszania stanów logofobii; *trening umiejętności psychospołecznych; *psychodrama i socjoterapia; *grupowa terapia płynnej, werbalnej komunikacji; *kręgi wsparcia dla uczestników i rodziców/opiekunów/osób wspierających.
Zajęcia terapeutyczne będą prowadzone w grupach DOBRANYCH WIEKOWO (oddzielnie dla dorosłych i dla dzieci), a także w formie indywidualnych konsultacji dla uczestników i ich rodzin (po około 10 godzin dziennie).
MIEJSCE REALIZACJI PROGRAMU (tzw. TURNUSU TERAPEUTYCZNEGO):
„Program terapeutyczny” będzie realizowany w Domu Wypoczynkowym „LIMBA” ul. Górnośląska 5, 43-460 Wisła (zakwaterowanie w pokojach 2-3.osobowych z łazienkami), w malowniczej miejscowości wypoczynkowej Beskidu Śląskiego, w mieście rodzinnym Adama Małysza. Ośrodek jest położony blisko centrum miasta, na wzniesieniu, w dzielnicy „Partecznik”, ok. 250 metrów od rzeki Wisły. Dojazd do Wisły jest możliwy pociągiem z Katowic w kierunku Wisły Głębce (wysiadać na stacji Wisła-Uzdrowisko), jadąc natomiast samochodem, np. z Katowic należy się kierować na: Skoczów/Wisła (ok. 80 km).
KOSZT UCZESTNICTWA ORAZ ZGŁOSZENIE UDZIAŁU – INFORMACJE TELEFONICZNIE
(tel. +48 32 415 22 23 – wieczorem, kom. +48 605 855 058)
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Rozpoczęcie Programu nastąpi 16 sierpnia (sobota) 2025 roku o godz. 14.00 (pierwszy w tym dniu posiłek to kolacja o godz. 18.15). Turnus zakończy się obiadem 27 sierpnia (środa) 2025r. o godz. 14.00. Rodzice (opiekunowie/osoby wspierające), niezależnie od przekazywanych im wskazówek dotyczących metod pracy terapeutycznej w domu i po zakończeniu programu, aktywnie uczestniczą w „programie terapeutycznym”. Każdy uczestnik Programu powinien zabrać ze sobą: strój sportowy, zeszyt (notes), długopis, kolorowe mazaki (młodsi uczestnicy), ewentualnie gry, piłkę oraz posiadane opinie z badań i terapii logopedycznej, badań psychologicznych, specjalistycznych lekarskich itp.
W przypadku planowanego wcześniejszego przyjazdu do DW Limba (z noclegami) należy dokonać wcześniejszej rezerwacji telefonicznej bezpośrednio w Ośrodku (już w czerwcu lub wcześniej, tel. 338552174; 338552296; fax 338551033; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., szczegóły dot. Ośrodka: www.dwlimba.pl).
KWALIFIKACJA DO UCZESTNICTWA W PROGRAMIE I WCZEŚNIEJSZA TERAPIA
Specjalistyczne Centrum Terapii Jąkania (SCTJ) prowadzi systematyczną specjalistyczną terapię osób jąkających się i z innymi zaburzeniami płynności mówienia przy współudziale rodziców/opiekunów/osób towarzyszących, wspierających proces terapii. Rejestracja do Centrum odbywa się wyłącznie telefonicznie. Terapia każdorazowo jest poprzedzona wnikliwym wywiadem i całościową diagnozą zaburzeń płynnego mówienia (jąkania, giełkotu i innych). W celu podniesienia efektywności i trwałości osiąganych efektów oraz pełniejszego i na wyższym poziomie merytorycznym wchodzenia w program terapii turnusowej wskazane jest wcześniejsze (nawet w ciągu 10.miesięcy przed turnusem terapeutycznym) uczestniczenie przynajmniej w kilku sesjach terapeutycznych osoby jąkającej się wraz z osobami wspierającymi (miejsce spotkań: SCTJ w Wodzisławiu Śląskim lub wyjątkowo w Katowicach, Krakowie). Uczestniczenie jednak w minimum jednej sesji diagnostyczno-terapeutycznej pozwala na zakwalifikowanie osoby z niepłynnością mówienia do uczestniczenia w Programie Intensywnej Terapii. Podczas telefonicznych zgłoszeń zainteresowani uzyskają wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania.
Korespondencję należy kierować na adres:
dr Mieczysław Chęciek, Urząd Poczta Polska, ul. Pocztowa 14, skr. poczt. 22, 47-400 Racibórz
lub e-mail:<Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>
Tags: terapia jąkania, leczenie jąkania, turnus