"List Moniki po Programie Intensywnej Terapii dla Osób Niepłynnie Mówiących (Wisła, sierpień 2021")

Mam na imię Monika, mam 38 lat i z jąkaniem borykam się od najmłodszych lat.
Odkąd sięgam pamięcią była to dla mnie trauma . W szkole ciągłe unikanie odpowiedzi, unikanie wzroku nauczyciela, zero wystąpień publicznych, zero przemówień i modlenie się w duchu, abym nie została wytypowana przez nauczycieli to żadnego czytania i tym podobnych zadań. Raz się udawało, raz nie. Wstyd, chęć zapadnięcia się pod ziemię i różne tego typu emocje towarzyszyły mi często. Cała moja edukacja to taka huśtawka i przemykanie aby tylko się udało, aby tylko nikt się nie zorientował, że mam problem z mową. W gronie znajomych bywało różnie, ale w tej dziedzinie akurat moja mowa była w miarę płynna. Raczej bywam duszą towarzystwa, ale też przy mniejszym gronie.
W między czasie byłam na wizytach u logopedy, lecz nie wiele mi to dało i nie było większych postępów. Leciały te wszystkie lata, raz było lepiej raz gorzej. Raz euforia, że jest dobrze, a raz płacz i łzy – dlaczego to mnie spotkało?!
Zawsze zazdrościłam ludziom, którzy mówią płynnie, swobodnie, bez bloków – to coś pięknego. Kiedy przychodził kryzys szukałam informacji na temat logopedów, mając nadzieję, że tym razem być może ktoś mi pomoże. Słyszałam o turnusach, ale mając rodzinę, 2 dzieci, pracę zawodową od razu wiedziałam, że bez szans. Przełom nastąpił w lutym 2021 r kiedy przyszedł kolejny kryzys i powiedziałam sobie, że tak NIE MOŻE BYĆ!

Z płaczem zaczęłam szukać w internecie pomocy i trafiłam przypadkowo do dr. Chęćka. Nie zastanawiając się wykręciłam numer telefonu. Doktor przeprowadził krótki wywiad i skierował mnie na diagnozę do Pana Edwina Bażańskiego (cudowny facet) ponieważ jest z Wrocławia tak jak ja.

Na wizytę diagnostyczno - terapeutyczną pojechałam z mężem. Wizyta trwała ok 5 h, a miałam wrażenie jakbym tam była 45 min. Pan Edwin przeprowadził badanie, wywiad, wspomniał o turnusie i dał nadzieję! Wyszłam podbudowana, zmotywowana i pełna energii do działania. Do czasu turnusu stosowałam techniki, o których powiedział mi Pan Edwin oraz brałam udział w rozmowach terapeutycznych z dr. Chęćkiem.

Przyszedł dzień turnusu. Szargały mną różne emocje. Jechać nie jechać? Pojechałam! Zostałam z płaczem nie wiedząc co mnie czeka, z dala od rodziny. Dziś z ręką na sercu mogę powiedzieć, że była to jedna z najlepszych decyzji jaką podjęłam w życiu. Poznałam wielu wspaniałych ludzi z którymi rozmawialiśmy o swoich problemach bez krępacji. Nie czułam się gorsza, nie było mi wstyd.

Grafik na turnusie był bardzo napięty, a mimo to na każde zajęcia chodziłam z przyjemnością i motywacją.
Zaczynaliśmy od porannych afirmacji, które czytaliśmy do mikrofonu, następnie były zajęcia z logopedii, logofobii, emisji głosu, socjoterapii, relaksacji, zajęcia na mieście ze zwolnionym tempem mowy. Jednym słowem było tego dużo.
Na turnusie po raz pierwszy chyba w życiu odważyłam się czytać na forum do mikrofonu, była to mowa spokojna i opanowana. Byłam z siebie mega dumna, co napędzało moje zaangażowanie. Był to również czas odpoczynku, wyciszenia, zwolnienia tempa.

Z całego serca chciałabym podziękować dr. Chęćkowi za zaangażowanie, za zrozumienie, za cenne wskazówki. Za to, że mogłam być uczestnikiem tego turnusu.

Dziękuję również wszystkim terapeutom, wolontariuszom, którzy są dla mnie dużą motywacją i nadzieją na lepsze jutro. Część z nich kiedyś była po tej stronie, po której jestem ja, ale swoją ciężką pracą dają przykład, że nie warto odpuszczać, nie warto poddawać się.

Z turnusu wracałam również ze łzami w oczach, ale były to łzy szczęścia, ponieważ dużo tam się nauczyłam, doświadczyłam, zmieniłam podejście do samej siebie, do jąkania, wyjechałam bogatsza o techniki, którymi teraz władam, które stosuję w życiu codziennym.

Dziękuję całej ekipie. Cieszę się, że mogłam Was poznać. Mam nadzieję, że to nie ostanie spotkanie!

Jeżeli wahasz się nad udziałem w turnusie, w terapii to bez żadnego ALE – JEDŹ !
To Twój czas, Twoje życie i Twoja walka o samego siebie.

W razie pytań i wątpliwości zostawiam swoje namiary.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

506-157-448

Wrocław 05.10.2021 r.

Najnowsze informacje

logo nowe1

Zmodyfikowana Psychofizjologiczna Terapia Jąkania

ul. Kubsza 31, I piętro
44-300 Wodzisław Śląski
Polska

Skontaktuj się

Komórka: +48 605 855 058
Stacjonarny: +48 32 415 22 23
E-mail: mcheciek@op.pl

Rejestracja wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową

Poniedziałek - Czwartek:
17:30 - 19:30