List Angelo, uczestnika Programu Terapeutycznego dla Osób Niepłynnie Mówiących - Wisła, sierpień 2019

Cześć, mam na imię Angelo mam 18 lat i mieszkam w Katowicach. Na wstępie chciałbym powiedzieć Państwu, że terapia ta zmieniła wiele rzeczy w moim życiu, o których chciałbym napisać w tym liście.
Moje problemy z jąkaniem zaczęły się gdy poszedłem do szkoły podstawowej. Za główny moment, w którym moja mowa diametralnie się pogorszyła był to początek gimnazjum. Pamiętam chwile i sytuacje, w których nie byłem w stanie się wysłowić, a co dopiero zapoznać się z nowym gronem osób.
Czas mijał nieubłaganie i znalazłem się w momencie, w którym poszedłem do liceum. Moja mowa była taka jak przedtem, nie wiedziałem co miałem zrobić. Zależało mi na tym, aby zmienić to w moim życiu, ale nie wiedziałem jak miałem się za to zabrać. Na początku drugiej klasy liceum w szkole dostałem zajęcia z logopedą, które w pewnym stopniu pomogły mi, ale nie przyczyniły się do pełnego rezultatu. Pewnego razu przekazano mi, że rozwiązaniem może być terapia prowadzona przez dr. Chęćka. Przeczytałem informacje, zapoznałem się z listami na stronie internetowej, ale szczerze wam powiem, że nie wierzyłem w moją przemianę.
Po kilku miesiącach, dokładniej w lutym wybrałem się z moimi rodzicami na wizytę diagnostyczno – terapeutyczną do SCTJ w Wodzisławiu Śląskim, przed którą bałem się, a zarazem byłem ciekaw jak to wygląda. Spotkanie minęło błyskawicznie, podczas którego przeprowadzono diagnozę, a następnie zostały mi przedstawione techniki płynnego mówienia, do których miałem się stosować. Mijały miesiące..., podczas tego czasu przykładałem się do nich bo wiedziałem, że od nich zależeć będzie wiele rzeczy w moim życiu. Poznane techniki starałem się wykorzystywać, ale nie zawsze jeszcze działały. Brakowało mi czasu spędzonego na praktycznych ćwiczeniach, ale one czekały na mnie na turnusie. Bardzo się stresowałem wyjazdem, lecz wiedziałem, że tam nastąpi ogromna zmiana w moim życiu.
Nadszedł dzień, w którym przyjechałem do Wisły. Mieszkałem w pokoju z kolegami, z którymi wcześniej się poznałem i zależało nam wszystkim na tym, aby wyjeżdżając stać się innym człowiekiem. Zajęcia odbywały się codziennie, mogę nawet powiedzieć, że cały dzień. Zawsze staraliśmy się wykorzystywać ten czas jak najlepiej i to jest jeden z kluczy do osiągnięcia sukcesu. Oprócz tego w kolejnych dniach przedstawialiśmy scenki i wychodziliśmy na miasto, aby pozbyć się logofobii wykorzystując przy tym poznane techniki. Dodam jeszcze, że naprawdę byłem zawzięty w tym, aby czas spędzony tutaj wykorzystywać maksymalnie do granic możliwości. Wieczorami analizowaliśmy nasze wyjścia do miasta, przemówienia, a wolontariusze mówili nam co robiliśmy źle i nad czym powinniśmy popracować. Nie chciałbym tutaj pisać jak to dokładnie wyglądało bo każdy z was musi to przeżyć na własnej skórze.
Nadszedł dzień wyjazdu, byłem naprawdę smutny, że ten czas tak szybko minął. Wiedziałem, że efekty, które osiągnąłem będą zależeć od tego jak tutaj pracowałem. Chciałbym przytoczyć tutaj to, że na początku mojej historii nie wierzyłem w to iż osiągnę swój wymarzony efekt.
W tym momencie moja mowa diametralnie się zmieniła, nie czuję presji, która doskwierała mi podczas wystąpień publicznych. W wielu sytuacjach zachowuję spokój i wykorzystuję techniki, które poznałem. Zależało mi na tym, bo moją przyszłość wiążę ze studiami marketingowymi i tam kontakt z ludźmi jest bardzo ważny. Wiem, że czeka mnie jeszcze ogrom pracy aby moja mowa jeszcze bardziej się upłynniła. Od pierwszego spotkania minęło dopiero ponad pół roku, a znajomi, nauczyciele i najbliższe grono osób mówią mi, że moja mowa jest o niebo lepsza. W tym momencie staram się jak najczęściej uczestniczyć w wypowiedziach, w którym muszę coś przeczytać przed publicznością. Wychodzi świetnie i wiem, że gdyby nie moja praca to nie byłoby to możliwe.
Podsumowując chciałbym jeszcze raz podziękować wolontariuszom, terapeutom za czas nam poświęcony, aby moja mowa jak i innych uległa znacznej poprawie. A wam, osobom czytającym czy dopiero tym, którzy wybierają się na spotkanie do dr. Chęćka chciałbym, abyście przeczytali i wzięli do serca następujący cytat : “Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że jego osiągnięcie wymaga czasu. Czas i tak upłynie!”
(H. Jackson Brown Jr.)

Płock - Kawiarnia Sempre 13.09.2019

Jak masz jakiekolwiek pytania śmiało dzwoń: 512 851 003
- Angelo

Najnowsze informacje

logo nowe1

Zmodyfikowana Psychofizjologiczna Terapia Jąkania

ul. Kubsza 31, I piętro
44-300 Wodzisław Śląski
Polska

Skontaktuj się

Komórka: +48 605 855 058
Stacjonarny: +48 32 415 22 23
E-mail: mcheciek@op.pl

Rejestracja wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową

Poniedziałek - Czwartek:
17:30 - 19:30