List Piotra ze Szczecina na temat Obozu Terapeutycznego Wisła 2017

Mam na imię Piotr, mam 16 lat i mieszkam w Szczecinie. Jąkam się w zasadzie od 5 klasy szkoły podstawowej, czyli od 11 lat, lecz do logopedy chodziłem już od wczesnego dzieciństwa, ponieważ nie wymawiałem głosek: r, k, g. Szczerze mówiąc bardzo słabo pamiętam początki mojego problemu, moje jąkanie pojawiło się w sumie znikąd i na początku nie stanowiło jakiegoś dużego problemu. Nasiliło się odrobinę, gdy w szóstej klasie zmieniłem klasę ze zwykłej na sportową, lecz nadal nic z tym nie zrobiłem ani ja, ani moi rodzice. Uważam moje jąkanie za odrobinę specyficzne, bo były „przerwy” , które trwały nawet parę miesięcy, kiedy w ogóle się nie jąkałem.

Następnym etapem w moim życiu była nowa szkoła – gimnazjum. Tam dopiero zaczęło się moje poważne jąkanie. Nowe miejsce, nowe osoby, nowi nauczyciele – wszyscy wiemy jak to jest. Nastąpiło bardzo duże pogłębienie mojej niepłynności mowy, a także tzw. logofobii, czyli lęku przed wypowiadaniem się. Mimo, że wszyscy koledzy i koleżanki z klasy byli dla mnie bardzo życzliwi, to ja często zająkiwałem się nawet przy sprawdzaniu obecności. Nikt na to nie zwracał szczególnej uwagi, bo ludzie są zwykle tolerancyjni, ale dla mnie każde takie zająknięcie było chwilą wielkiego wstydu i zażenowania. Kolejnym specyficznym elementem mojego jąkania jest to, że gdy dochodzi do stresowych sytuacji jak recytacja wiersza przed klasą itp., to bardzo rzadko zdarzają mi się bloki. Natomiast, gdy jestem w domu, rozmawiam z rodziną i przyjaciółmi to jąkanie się nasila. Nikt nie wie czemu tak jest, po prostu, tak jest. Przełom nastąpił, gdy w wieku 15 lat trafiłem do gabinetu logopedycznego „Na końcu języka” u mnie w Szczecinie, który prowadzi pani Małgorzata Sysak, którą z tego miejsca serdecznie pozdrawiam. Wtedy pierwszy raz zetknąłem się z terapią Doktora Chęćka, na podstawie której pracowałem u pani Małgosi. Ona poleciła mi, żeby dodatkowo skontaktować się z Dr. Chęćkiem. Na diagnozie u doktora byłem w lutym 2017 roku w Wodzisławiu Śląskim, gdzie Pan Doktor przeprowadził bardzo wnikliwą i profesjonalną diagnozę. Wynikało z niej, że jąkanie mam w stopniu lekkim, ale logofobię w stopniu znacznym. Wtedy zaczęła się moja terapia. Obejmuje ona wiele aspektów od czytania specjalnych tekstów do telefonów terapeutycznych do Pana Doktora, które osobiście najbardziej sobie cenie. Kolejną okazję do spotkania z Panem Doktorem miałem, gdy doktor zaprosił mnie do uczestnictwa w specjalnych wykładach logopedycznych, gdzie otrzymałem szansę przemawiania przed większym audytorium. Poradziłem sobie świetnie, co utwierdziło mnie, że terapia idzie w dobrą stronę oraz że trafiłem w ręce właściwych ludzi.

 

Razem z mamą zdecydowaliśmy się na udział w obozie terapeutycznym w Wiśle. Obóz rozpoczął się 16 sierpnia i trwał 12 dni. Mogę śmiało powiedzieć, że były to najpracowitsze, najbardziej efektywne i najfajniejsze dni w moim życiu. Świetna kadra terapeutyczna, wspaniali i życzliwi wolontariusze i oczywiście współuczestnicy – osoby, które Cię naprawdę rozumieją, bo sami przez ten problem przechodzą. Były to naprawdę wspaniale spędzone 12 dni, które zawsze będę wspominał z łezką w oku. Obóz był dla mnie podwalinami wychodzenia z problemu niepłynności mowy. Nie można zapominać, że ciężka praca na obozie jak i po obozie to klucz do sukcesu. Wiem, że przede mną jeszcze zostało trochę tej długiej drogi wychodzenia z jąkania, lecz obóz nadał tej drodze właściwy kierunek. Teraz, po obozie, mogę się pochwalić chociażby takim wyczynem jak dyskusja z moją nową nauczycielką od matematyki z liceum, do której mało kto ma śmiałość się odezwać.

W razie pytań – chętnie odpowiem. Piotrek. Mój telefon: 531 601 064

Najnowsze informacje

logo nowe1

Zmodyfikowana Psychofizjologiczna Terapia Jąkania

ul. Kubsza 31, I piętro
44-300 Wodzisław Śląski
Polska

Skontaktuj się

Komórka: +48 605 855 058
Stacjonarny: +48 32 415 22 23
E-mail: mcheciek@op.pl

Rejestracja wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową

Poniedziałek - Czwartek:
17:30 - 19:30