List Grażyny po turnusie terapeutycznym Wisła 2016

MOJE WRAŻENIA I ODCZUCIA PO TURNUSIE TERAPEUTYCZNYM W 2016 ROKU

Jestem kobietą, która ma 40 lat, od dziecka borykam się z problemem jąkania. Jak sięgnę pamięcią, jeździłam z mamą do logopedy w szkole podstawowej. Pamiętam, że bardzo lubiłam te wizyty, dużo tam rysowałam, czytałam, rozwiązywałam zadania zlecone przez panią logopedę. Ale tak naprawdę, nigdy nie mówiłam lepiej, największe problemy miałam w szkole. Miałam mało koleżanek, bo zawsze mało mówiłam i nie miałam śmiałości rozmawiać z rówieśnikami. A oczywiście powodem było jąkanie i strach przed wyśmianiem.
Jako nastolatka nie jeździłam już na wizyty do poradni i problem bardzo się pomniejszył. Jąkanie występowało bardzo rzadko. W wieku 18 lat urodziłam dziecko i nie miałam już czasu przejmować się swoim jąkaniem, które i tak bardzo mało występowało w tamtym czasie, ale nie ustąpiło zupełnie. W związku z problemami życia codziennego, jąkanie znowu się nasiliło i w wieku 24 lat dowiedziałam się o metodzie leczenia przez dr. Chęćka. Pojechałam na pierwszą wizytę diagnostyczną, miałam stwierdzoną bardzo dużą logofobię i bardzo duży procent jąkania. Z przyczyn niezależnych ode mnie, nie mogłam poddać się terapii i nie pojechałam już na następną wizytę. Znałam już techniki zwolnionego mówienia, z czasem jąkanie znowu bardzo się pomniejszyło i nie sprawiało mi dużego problemu. Nigdy nie występowało przy osobach, które dobrze znałam, przy rodzinie, przy koleżankach.
I tak przez wiele lat funkcjonowałam, raz lepiej, raz gorzej. Aż do roku 2016. W pracy miałam coraz więcej obowiązków, bardzo dużo rozmów telefonicznych i coraz większy problem z mówieniem. Powiedziałam sobie dość - muszę coś z tym zrobić, dla siebie, dla dzieci i dla wnuków w przyszłości. Dr. Chęćka już znałam, zadzwoniłam i umówiłam się na wizytę, która została ustalona na 15 lutego 2016 r. Czekałam na wizytę z niecierpliwością i zastanawiałam się jaka będzie różnica w diagnozie obecnej i tej sprzed 16 lat. Na wizytę pojechałam z mamą.
Diagnoza była dużo lepsza i znacznie mniejszy stopień jąkania, co mnie bardzo cieszyło. Dostałam teksty do czytania i ćwiczeń w domu, na początku bardzo solidnie przykładałam się do wszystkich ćwiczeń. Z czasem jednak zapał minął, bo nie widziałam efektów swojego poświęcenia. Czekałam cierpliwie na turnus, mając nadzieję, że może zdarzy się cud i jąkanie minie.
Na turnusie zastosowałam się do technik płynnej mowy, w dużym stopniu udało mi się zwalczyć logofobię, nie odczuwałam już takiego stresu przed mówieniem, występowaniem na forum publicznym. Podczas tych 12 dni spędzonych w Wiśle widziałam u siebie duże postępy. Podczas wszystkich rozmów z nieznajomymi i uczestnikami turnusu stosowałam techniki i nie miałam najmniejszych problemów z mówieniem. Turnus opuściłam pełna optymizmu i pewności, że jąkanie to już przeszłość i mnie nie dotyczy.
Zderzenie z rzeczywistością było zupełnie inne, już po powrocie do pracy widziałam, że moje mówienie nie jest takie jak w Wiśle. Przyspieszyłam i ponownie zaczęło się to samo co przed turnusem. Tylko tym razem już wiedziałam jak sobie z tym radzić. Ruch upłynniający jest niezawodny, zawsze pomoże w sytuacji stresowej. A zwolniona mowa daje nam gwarancję mowy płynnej i na pewno nie wystąpią bloki.
Staram się systematycznie ćwiczyć i w miarę możliwości zwalniam jeżeli czuję, że mogę mieć blok. JESZCZE DŁUGA DROGA MNIE CZEKA ZANIM JĄKANIE USTĄPI, ALE WIEM JUŻ, ŻE POPRZEZ CIĘŻKĄ PRACĘ JEST TO MOŻLIWE!!!!!
DO WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH, KTÓRZY MAJĄ TEN PROBLEM !
Drodzy czytający, nie bierzcie przykładu ze mnie myśląc, że cud sprawi iż jąkanie ustąpi. Tak oczywiście, jest to możliwe dzięki terapii dr. Chęćka, ale tylko poprzez dyscyplinę i ciężką pracę .

ŻYCZĘ WSZYSTKIM POWODZENIA.

Grażyna

Najnowsze informacje

logo nowe1

Zmodyfikowana Psychofizjologiczna Terapia Jąkania

ul. Kubsza 31, I piętro
44-300 Wodzisław Śląski
Polska

Skontaktuj się

Komórka: +48 605 855 058
Stacjonarny: +48 32 415 22 23
E-mail: mcheciek@op.pl

Rejestracja wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową

Poniedziałek - Czwartek:
17:30 - 19:30